טיפול במוזיקה

 טיפול במוסיקה, הוא כלי בסיסי ביותר
מעת שאנו נולדים – אנו חשופים לצלילים: קול האמהות ברחם, דפיקות הלב של האם ושל העובר עצמו ולאחר הלידה, הקולות והצלילים הסובבים אותנו.
בטיפול במוסיקה, מתייחסים גם לצלילים ולאינטונציות העוטפות אותנו בחיי היוםיום. טיפול במוסיקה יכול להתקיים באמצעות כלי הקשה, כלי נגינה הרמוניים ודיס הרמוניים וכן, שימוש בקול האנושי.
החיבור לקול ולצליל הוא חיבור חזק מאד ופעמים רבות, האפקט שהוא יוצר חזק יותר מכל חיבור טפולי אחר.
לכל אמנות ואמנות ישנם מאפיינים, המקושרים אליהם מעצם הוויתם.
כך גם בטיפול במוסיקה: המאפיינים אלו יכולים להיות רגשיים, חברתיים, פיזיים, שכליים (אינטלקטואליים), אסתטיים ואף רוחניים.
מטפל במוסיקה מושכל ומיומן, צריך להיות מודע לאלמנטים אלו ולאפשר (ולעתים לכוון) למטופליו להשתמש בהם, בדרך להשגת המטרה הטיפולית המוצהרת.

על המטפל המיומן להיות רגיש לצורכי המטופל ועליו לבדוק כל העת מה הם האלמנטים שאליו המטופל מתייחס במפגש מסוים (חברתי, אסתטי, רגשי וכדומה).

פעמים רבות הטיפול במוסיקה, נעשה בצד המלים ולעתים, הוא כלי מצויין כאשר אנשים מתקשים או אינם מסוגלים לבטא את עצמם במלים. הצלילים והקולות הם המשך טבעי למילים.

לעתים קל יותר להביע בצליל, תחושות, שאדם מבקש להביע במילים.

בצורה מאד פשטנית, נדגים: נניח שאדם כועס על חברו, מטפל מושכל יכול לבקש ממנו: האם אתה יכול לנגן לי איך נשמעת חבירה כשהיא כועסת? מטופל אחד יכול לבחור תוף ענק להביע זאת ואחר מגדל פעמונים.

מטפל לא יכוון (בדכ) את המטופל לבחור את הדרך להביע, אלא ייתן לו את המקום להביע ואת המרחב המוגן.

טיפול במוסיקה יכול להיעשות באופן אישי או קבוצתי, בהתאם לצרכים ולרצונות של המטופל

אם בכל זאת את/ה חושש/ת או לא בטוח שזה הדבר המתאים ביותר עבורך, תוכל/י להתקשר, לשוחח עם אחד מאנשי הצוות של המרכז דיאגנוסטיקה  להגיע לפגישית ייעוץ ולהחליט.