טיפול בתנועה

טיפול בתנועה היא תולדה של שיתוף פעולה מקצועי של גורמים מעולם הריקוד, כמו הרקדנית איזידורה צ’ייס ואחרות, לבין גורמים מקצועיים מעולם הפסיכותרפיה והטיפול בנפש.

תחילתה של השיטה הייתה במחלקות הפסיכיאטריות, בהן התגלה הקשר בין תנועה, ריקוד, וטיפול במצבי חרדה ואפילו הקלה על מצבים פסיכוטיים. כיום,

טיפול בתנועה היא שיטה מקובלת בכל העולם, וגם בישראל היא החלה להיות פופולארית עוד משנות ה-70, כמו פרקטיקות טיפוליות אחרות כגון ריפוי בעיסוק, ריפוי על ידי מוסיקה או בעזרת בעלי חיים. הלוגיקה העומדת בבסיס דיספלינה זו, היא כי תנועה היא ביטוי חיצוני לפנימיות, התנהלות רגשית ועולם הנפש. הדבר עומד בקנה אחד עם כל מה שאנו יודעים היום על שפת גוף, ועל כך כי מצבי לחץ וחרדה, מצוקה ומתח, נותנים את אותותיהם באופן בו מתנועע האדם. לטיפול התנועתי מגיע אדם, בדרך כלל, מאותן סיבות אשר יגיע לטיפול פסיכולוגי. במהלך הטיפול הוא יתבקש על ידי המטפל לנוע, לרקוד, לשחק עם כדור, ועוד. אולם הטיפול גם משלב פאן של שיחות, באופן המזכיר טיפול פסיכולוגי קלאסי. הגישה של הטיפול היא כי התנועה מסייעת לאדם להשתחרר ולהכיר צדדים חדשים של עצמו כמו כן היא מסייעת להקל על מתחים ולשחרר תסכולים ואגרסיות לא מודעות ומודחקות.

טיפול בתנועה לכל גיל

בדומה לטיפול פסיכולוגי, השיטה מתאימה לכל גיל. למעשה, זו איננה שאלה של גיל, אלא שאלה של אבחון – אם אדם סובל מבעיה המצריכה טיפול פסיכולוגי, הוא יכול להפיק תועלת גם מטיפול בתנועה. אולם, יש גם גילאים ובעיות בעבורם רק שיטה זו יכול להוות אפשרות טיפולית אידיאלית. טיפול בילדים צעירים הוא אחד מהם. זאת משום שילדים, פעמים רבות, לא משתפים פעולה עם הפסיכולוג. החוויה של לשבת בכסא במשך שעה שלמה, מול אדם זר, נחווית על ידי רבים מהם כקשה מונוטונית, ומשעממת. טיפול תנועתי יכול לגרום להם להיפתח, להתלהב, ולהפוך למעורבים בטיפול. בעיה נוספת שמומלץ, לעיתים, לטפל בה על ידי טיפול תנועתי היא בעיה של דימוי גוף. אנשים הסובלים מדימוי גוף בעייתי או מעוות מאופיינים, בדרך כלל, בניכור מגופם. הם מסרבים להסתכל על גופם הערום, נוטים להסתיר אותו תחת שכבות לבוש, ולא מרגישים עימו בנוח. לאלו, טיפול על ידי תנועה יכול לסייע להכיר את גופם מחדש ולהפוך את הקשר עימו לבריא יותר.

יש להדגיש כי טיפול בתנועה הוא טיפול ממשפחת הטיפולים הפסיכותרפיים. לא מדובר בטיפול פיזי או בסוג של פיזיותרפיה, אולם ישנם גם אנשים הסובלים מבעיות פיזיות אשר יוכלו לנסות שיטה זו. השיטה יכולה לסייע להם ולהוות טיפול רגשי שמשפר את ההתמודדות הנפשית עם הבעייה הפיזית. טיפול בתנועהבמרכז דיאגנוסטיקה  נעשה אך ורק על ידי מטפלים מוסמכים, אשר למדו את התחום במוסד לימוד המתמחה בכך. במהלך הלימודים לומד המטפל לבצע אבחון תנועתי, ולהתאים את הטיפול הנכון  .