קשיי הבנת הנקרא

הבנת הנקרא הינה למעשה יכולת להעניק למילים משמעות, ומתוך כך להסיק מסקנות והבנה. קשיי הבנת הנקרא גורמים למגבלה משמעותית ביכולת להשיג מידע מתוך הכתוב. מי שתמודד עם קשיי הבנת הנקרא יתקל בקושי להצליח ולהתקדם בלימודים, ובמחנים בפרט. קשיי הבנת הנקרא יכולים לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים, החל מקושי בהבנת הוראות, קושי בזיכרון, ועד קושי ממשי בארגון המחשבות לכדי הבנה. קושי כזה יכול לגרום לתסכול, חוסר רצון להתחיל ולנסות, ייוש, ועוד.

מרכז א.ל.י.ה הינו מרכז שמתמחה בסיוע לכל מי שזקוק לסיוע עם קשיי הבנת הנקרא, תוך כדי אבחון מקצועי ומתן הקלות לפי דרגת הקושי והיכולות.

קשיי הבנת הנקרא אצל ילדים

כיום ילדים רבים נאלצים להתמודד עם קשיי הבנת הנקרא, קושי זה נובע מתפקוד לא תקין של יכולות עיבוד המידע ומגוון נוסף של סיבות. על מנת להתמודד עם קשיי הבנת הנקרא יש קודם כל לאבחן את הילד, ולהגדיר את מצבו. ניתן לסייע ולטפל בקשיי הבנת הנקרא על ידי טיפול רגשי, ומתן כילים להתמודדות עם עיבוד הניתונים כך שהילד בעל הקושי יוכל להשלים את התמונה ולהבין את אשר הוא קורא. בנוסף חשוב במיוחד לתרגל קריאה הן בבית והן בבית הספר, על ידי אימוני קריאה חוזרים, עד לקבלת ביטחון, ושיפור יכולות הקריאה.

המנעות מקריאה

כאשר ילדים סובלים מליקויי למידה ומקושי בהבנת הנקרא בפרט, בדרך כלל ינסו להמנע מקריאה, מכיוון שהניסיונות הרבים לא מרבים להניב פירות, ויוצרים מצדם תסכול רב וייאוש. בעקבות כך, חשוב לנסות ולהפקיד לדרבן ולהדריך, כך שאותם ילדים לא ירימו ידיים, ויוכלו להשיב לעצמם את הביטחון, תוך כדי הצלחה של מטרות קטנות. אחת מן הדרכים המומלצות לכך היא קנייה של ספרים וסיפורים שמדברים אל ליבו של הילד, נושאים שמעניינים אותו, וכדומה.

בעיה בהבנת הנקרא

בעיה בהבנת הנקרא היא למעשה התמודדות עם קושי ממשי שמפריע להבין את אשר קוראים. מומלץ להתמודד עם הבעיה בהקדם האפשרי, בכדי למנוע קושי והדרדרות של הבעיה. מרכז א.ל.י.ה מציע סיוע לכל מי שחווה קשיי הבנת הנקרא מתוך אמונה כי אבחון מוקדם ומתן כילים נכונים, יכול לשפר יכולות, לעלות את הביטחון, להקנות הקלות, והתמודדות עם סיטואציות חברתיות, ובמהלך מסגרות לימודיות.